Uchodźcy, migracje i wielokulturowość
Uchodźcy, migracje, wielokulturowość” to pakiet 3 filmów profilaktycznych, adresowanych do uczniów starszych klas szkoły podstawowej (kl. 4-8) i szkoły ponadpodstawowej (kl. 1-2).
W jednym pakiecie zgromadziliśmy filmy, które poruszają tak ważne obecnie tematy jak uchodźstwo, migracje oraz wielokulturowości. Filmy starają się przybliżyć, wyjaśnić w/w zjawiska. Dostarczają nie tylko wiedzy, ale i pobudzają do zadawania pytań, dyskusji, poruszają temat tolerancji.
Każdy z filmów został zrealizowany w innej konwencji. W pierwszym filmie „Być Uchodźcą” poznajemy historię młodego Czeczena. Trzeci film „Walka nie kończy się po gongu” jest to z kolei historia Roma, prowadzącego zajęcia sportowe dla młodzieży. Tutaj temat wielokulturowości, tolerancji poruszony został z perspektywy problemu agresji wśród młodzieży. Film „Migracje i wielokulturowość” został zrealizowany w konwencji filmu popularnonaukowego, gdzie aktor prowadzący pełni rolę przewodnika, starającego się wyjaśnić i przybliżyć widzom kwestie dotyczące migracji oraz wielokulturowości.
Pakiet trzech filmów do wykorzystania przez nauczyciela na lekcjach z Wiedzy o Społeczeństwie lub na Godzinie Wychowawczej.
Filmy:
„Być uchodźcą”
„Migracje i wielokulturowość”
„Walka nie kończy się po gongu”
Opis poszczególnych filmów:
Film1: “BYĆ UCHODŹCĄ”
W filmie “Być uchodźcą” poznajemy historię 18-letniego Czeczena, który w Polsce mieszka już 10 lat. Opowiada on o swoim życiu w Polsce, o marzeniach i zderzeniu tych marzeń z rzeczywistością. Ukazana lekcja w szkole – pokazuje skomplikowaną sytuację obu stron, Polaków i Czeczenów. Granica między dwoma grupami zarysowana jest bardzo wyraźnie na kilku płaszczyznach.Obie opowieści – obserwowana lekcja w polskiej szkole i historia młodego Czeczenia wzajemnie się dopełniają, tworząc skomplikowany obraz relacji między obiema narodowościami.
czas trwania filmu : 17 minut
płyta DVD zawiera: film dokumentalny oraz scenariusz lekcji
Film otrzymał następujące nagrody:
Nagrodę Główną na Festiwalu Kino Ciśnień 2014
Wyróżnienie na Festiwalu Edukino 2015
OFFELIADA 2014 – oficjalna selekcja
Festiwal „Kino z Duszą” 2015 – oficjalna selekcja
Film2: „MIGRACJE I WIELOKULTUROWOŚĆ”
Film dotyczy zjawiska migracji (w tym również uchodźctwa), wyjaśnia jego przyczyny oraz konsekwencje. Porusza również tematykę wielokulturowości. Film, w sposób kompleksowy, porusza zagadnienia tzw. edukacji globalnej, znajdujacej się w podstawie programowej. Film został wzbogacony wypowiedzią eksperta ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
czas trwania filmu: ok. 12 minut
płyta DVD zawiera: film oraz scenariusz lekcji
Film3: “WALKA NIE KOŃCZY SIĘ PO GONGU”
Film dokumentalny pokazujący jeden ze sposobów na rozładowywanie agresji jakim jest uprawianie sportu, a konkretnie sztuki walki. Bohaterem filmu jest Gerard Linder – Mistrz Świata w kick-boxingu, Rom, zawodnik walczący w formule MMA, trener prowadzący zajęcia z młodzieżą w małym miasteczku. Gerard opowiada o swojej drodze, jaką przebył do tytułu Mistrza Świata. Mówi o problemie agresji wśród młodzieży. Równolegle z wypowiedzią zawodowego kick-boxera śledzimy historię młodego chłopaka, ofiary przemocy rówieśniczej, który trafia na trening sztuki walki.
czas trwania filmu : 16 minut + komentarz eksperta (ok.5 minut)
płyta DVD zawiera: film dokumentalny, komentarz eksperta oraz scenariusz lekcji
Film otrzymał nagrodę „Złotego Kopernika” na Festiwalu Edukino 2013
Film zakwalifikowany został do konkursu festiwalu „Filmowa Góra” w kategorii – „Profilaktyka społeczna”.